Kā jau pieņemts, iepriekšējās reizēs pirms 23. Vasaras Nedzirdīgo Olimpiādes (the 23rd Summer Deaflympics) Turcijā, Samsunā risinājās kārtējais sporta organizācijas kongress. Latviju pārstāvēju es kopā ar LNSF izpilddirektori Ivetu Krazi.
Dienu pirms kongresa notika apspriede par šobrīd aktuālākajiem sporta jautājumiem pasaulē. Pēc tam divas dienas 17. un 18.jūlijā notika pats kongress. Vispirms apspriežu dienā apspriež un izdiskutē aktuālos jautājumus, pēc tam kongresa dienās pieņem par tiem attiecīgus lēmumus. Pie apspriežu dienas notikumiem sīkāk nekavēšos, lai neatkārtojas kongresa darba gaita.
Tātad kārtējais sporta kongresā notiekošais: ICSD un Starptautiskās Paralimpiskās komitejas (IPC) sadarbība līdz šim bijusi koleģiāla. Katrs darbojās savā lauciņā un otram netraucē. Dopinga problēmas nedzirdīgo sportā – nav atklātu daudz pozitīvu dopinga testu (pārbaužu), tāpēc ka finansējums šādām pārbaudēm ir nepietiekams. Sportistiem pastāvošais dzirdes normas līmenis šobrīd ir 55 dB, kuru pārsniegušie nevar starp nedzirdīgiem startēt. Izskanēja vēlmes pacelt šo līmeni. Delegāti nolēma šī jautājuma izlemšanu atlikt uz nākamo kongresu. ICSD darbinieks informēja par OMS (angliski – ofiss manegament sistem) veidošanu, kas latviski nozīmē mobilais ofiss – organizācijas ofiss ir internetā un darbojas caur interneta tīklu kur nepieciešams sacensību vietā, pasaules čempionāta organizētāj valstī vai citur. Vārdu sakot, nākotnes ideja ienāk sportā.Kongresa viesis, Starptautiskās Olimpiskās komitejas (IOC) pārstāvis teica runu un novēlēja veiksmi darbā un olimpiādes sacensībās. Tika pieminēti un godināti ar klusuma brīdi aizsaulē aizgājuši nedzirdīgo olimpiādes čempioni. Tika uzņemti 3 jaunas dalībvalstis – Etiopija, Kosova un Nepāla, tagad ICSD apvieno 112 pasaules valstis. Tā visa diena līdz pl.18.00 pagāja pilnīgi nemanot.
Otrā dienā darbu sāka ar klātesošo valstu iepazīstināšanu. Krievija sniedza atskaiti par Ziemas olimpiādi Hantimansijskā 2015.gada martā. Acīs dūrās lielie organizatoriskie izdevumi – 50 miljoni USD. Krievijas pārstāve paskaidroja, ka tur ir ieguldījums sporta infrastruktūras atjaunošanā un ievērojamie transporta izdevumi uz Magņitogorsku, kur notika visas kalnu slēpošanas disciplīnas un snovbords. Kongress apstiprināja Pasaules jauniešu sporta spēles (vecumā 14 -19 gadiem) rīkošanu 2019.gadā Buenosairesā (Argentīnā). Delegātus iepazīstināja ar ICSD finanšu pārskatu no 2011.gada. Līdz 2013 ievērojami zaudējumi, bet no 2014.gada sāk uzlaboties finansiālais stāvoklis. Tālāk sākās vēlēšanas. Uz prezidenta amatu tika izvirzīts līdzšinējais prezidents V. Ruhledevs, otrs kandidāts Horvātijas pārstāvis M. Lusičs savu kandidatūru atsauca. Delegāti operatīvi apstiprināja Ruhledeva kandidatūru nākamajam 4 gadu ciklam. Pēc tam uz 2 viceprezidenta amatiem ievēlēja K.Čenu (Taivāna) un J.Lamberonu (ASV) uz pārējo 4 Valdes locekļu vietām ievēlēja – R.Adams (Austrālija), G.Grigorjans (Armēnija), M.Lusiču (Horvātija), J. U. Kihtiru (Turcija). Kopā ar viņiem strādās 4 kontinentu (Eiropas, Āfrikas, Āzijas/Okeānijas un Amerikas) sporta organizāciju prezidenti.
Līdz ar vēlēšanām visi paredzētie darba kārtības punkti tika izpildīti.
Nobeigumā Polijas pārstāvis informēja par jaunu sporta veidu – burāšanu. Aicināja interesantus kontaktēties ar Polijas nedzirdīgo sporta federācijas pārstāvi.
Kongresa nobeigumā radās jautājums par nākamām ziemas un vasaras Olimpiādēm, to norises valstīm. Jo kongresa laikā oficiāli neviens nerunāja par tām. Acīm redzot grūtības ar organizētāj valsts atrašanu.
Varis Strazdiņš