20. Ziemas Nedzirdīgo olimpiskās spēles ( 20th Winter Deaflympics ) norisinājās no šī gada 2. marta līdz 12. martam, Turcijas pilsētā Eruzurumā. Tajās piedalījās ap 600 sportisti no 36 dalībvalstīm. Ziemas olimpisko spēļu programmā bija iekļauti šādi sporta veidi: kērlings, snovbords, kalnu slēpošana, distanču slēpošana, futbols telpās un šahs.
Mūsu Latvijas šaha spēlētājas māsas Anastasija un Margarita Parhomenko pirmo reizi debitēja ātrspēles šahā un klasiskajā šahā komandām. Šahistēm līdzi devās mūsu pārstāve Gunta Vazdiķe.
Pirmajā sacensību dienā bija paredzētas ātrspēles šahā. Sieviešu konkurencē piedalījās 33 šahistes no desmit dalībvalstīm. Visās 11 kārtās Anastasija Parhomenko izcīnīja 1. vietu un rezultātā arī zelta medaļu ar 8,5 punktiem, savukārt Margarita Parhomenko ierindojās 5. vietā ar 7,5 punktiem.
Rezultāti ātrspēlēs šahā pieejami saitē:
https://chess-results.com/tnr902748.aspx?lan=1&art=1&rd=1
Nākamās sacensības bija klasiskajā šahā komandām, kas norisinājās laikā no 7. līdz 12.martam. Piedalījās 13 komandas no desmit valstīm. Latvijas komanda spēlēja visās septiņās kārtās, iegūstot trīs uzvaras, trīs neizšķirtus un vienu zaudējumu. Rezultātā iegūstot ceturto vietu.
Rezultātus Klasiskajā šahā komandām var redzēt:
https://chess-results.com/tnr904677.aspx?lan=1&art=0
20. Ziemas Nedzirdīgo olimpisko spēļu starplaikā notika ICSD 50. Ārkārtas kongress. Tajā Latviju pārstāvēja LNSF viceprezidente Gunta Vazdiķe. Kongresa pirmajā dienā darba grupā delegāti tika iepazīstināti ar ICSD statūtu un ICSD ētikas noteikumu grozījumiem. Delegātiem bija dota iespēja dalīties savās domās.
Pēc darba grupas ICSD rīkoja semināru, kurā Polijas un Itālijas Nedzirdīgo sporta federāciju līderi dalījās savā labajā pieredzē. Viņi runāja par izmaiņām organizatoriskajā struktūrā, lielāku reģionālo organizāciju ieguldījumu ICSD aktivitātēs, atlases sistēmu pilnveidošanu individuālām sporta nozarēm, čempionātu kandidātu atlasi un kārtību.
Un arī EDSO (Eiropas Nedzirdīgo sporta organizācija) un APDSC (Āzijas klusā okeāna nedzirdīgo konfederācija) pārstāvji dalījās ar labās prakses piemēru par vienlīdzību sieviešu sportā.
Turpmākajos semināros ICSD aicina arī citas valstis prezentēt līdzīgu darbu, ko veic savās valstīs.
Tika prezentēta Nedzirdīgo olimpisko spēļu kvalifikācijas sistēmas izstrāde, to plāno apstiprināt nākamajā kongresā, lai tā darbotos pēc 2025. gada Vasaras Nedzirdīgo olimpiskajām spēlēm.
Turpmāk ICSD kongress norisināsies katru gadu, nevis vienu reizi divos gados, jo Starptautiskās Olimpiskās komitejas vēlās redzēt biežāku ziņojumu.
Otrajā dienā Kongresa darba kārtības svarīgākie punkti bija – ICSD konstitūcijas grozījumu apstiprināšana un ICSD ētikas noteikumu atjauninājumu apstiprināšana.
Dienas garumā tika apstiprināti ICSD konstitūcijas un ICSD ētikas noteikumi jaunajā versijā.
Starptautiskā Nedzirdīgo komiteja tiek stiprināta tagad un arī nākotnē. Kad organizācija iegūs finansiālu stabilitāti, tā sniegs palīdzību valstīm, kurām tā ir nepieciešama. Saskaņā ar ICSD ģenerālsekretāra teikto, ICSD apstrādā dokumentus un cer saņemt lielu Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) atbalstu un finansējumu.